شاید برای شما هم پیش آمده باشد ،که بعد از مدتی سراغ یکی از DVD  یا CD های قدیمی خود رفته باشید و متوجه شوید که به دلیل  نامعلومی، سی دی  یا دی وی دی  اجرا نمی شود یا اصطلاحآ بالا نمی آید. روش های مختلفی برای رفع مشکل دی وی دی رایتر لپ تاپ یا کامپیوتر وجود دارد که در ادامه مطلب با آن آشنا خواهید شد. پس اگر شما هم با این مشکل  مواجه هستید،با ما تا پایان آموزش همراه باشید.

بررسی  وضعیت CD یا DVD و خش دار بودن آن

ابتدا باید، چک کنید و ببینید که آیا بر روی CD یا DVD ، خط و خش  وجود دارد یا خیر. اگر خط و خش موجود بر روی آن قابل توجه نبود، آن را به آرامی و با یک دستمال نرم پاک کرده و در دستگاه قرار دهید و ببینید که آیا دیسک شروع به چرخش میکند یا خیر. اگر شروع به چرخش نکرد یا چرخش آن  کوتاه بود، راهکار های زیر را امتحان کنید. در ضمن اگر خط و خش بر روی آن بیش از حد زیاد بود  از قرار دادن آن در دستگاه جلوگیری کرده زیرا ممکن است باعث ایجاد مشکلات بزرگتری شود.

رفع مشکل دی وی دی رایتر لپ تاپ با تمیز کردن لنز

یکی دیگر از شایع ترین مشکل های  دی وی دی درایو لپ تاپ می تواند مربوط به لنز های آن باشد. حتی اگر مداوم از دی وی دی رایتر لپ تاپ یا کامپیوتر استفاده نمی کنید باز هم آن در معرض کثیف شدن یا نشستن گرد و غبار بر روی آن قرار دارد. اگر بر روی لنزهای لیزری  هرگونه گرد و غبار وجود دارد، باید آن را تمیز کرد  و توجه کنید  که اینکار را با احتیاط انجام دهید. با یک پارچه نرم و با محلول الکل . برای جلوگیری از خراشیدن یا آسیب رساندن به لنز، به آرامی حرکت دست خود را بروی لنز و بدون اعمال فشار به لنز انجام دهید و از پارچه ی سخت هم استفاده نکنید. پس از انجام این کار دی وی دی خود را وارد کرده و آن را امتحان کنید.

حل مشکل نخواندن دی وی دی با بررسی کابل

یکی دیگر از دلایل که ممکن هست باعث وجود مشکل عدم شناسایی دی وی دی رایتر شود ، از کار افتادن دی وی دی رایتر است. باید چک کنید که آیا دی وی دی رایتر شروع به چرخش می کند یا نه. اگر اصلا CD یا DVD  صدایی از خود تولید نمی کند یا جراغ پانل جلوی آن روشن نمی شود، این  امکان وجود دارد. که باید دی وی دی رایتر خود را عوض کنید زیرا به کلی از کار افتاده یا باید آن را به مراکز تعمیر رایانه و لپ تاپ ببرید. امکان دومی که احتمال می دهیم اتفاق اقتاده باشد ،کابلی که به مادر بورد متصل می شود، دارای اشکال است یا اصلا  به مادر بورد وصل نشده. برای اطمینان بررسی کنید که کانکتور بروی مادربورد متصل شده است.

چک کردن درایو های CD/DVD رام

اگرمطمئن هستید از نظر سخت افزاری مشکلی ندارد، حالا باید برای حل مشکل دی وی دی رام در ویندوزدرایور ها را بررسی کنید. برای یک درایو نوری خیلی کم پیش می آید که مشکلات نرم افزاری داشته باشد، اما باید چک کنیم که مطمئن شویم.

بر روی Start راست کلیک کرده و از لیستی که نمایش داده می شود، Device Manager را انتخاب کنید. حالا DVD/CD-ROM drives را باز کنید و بر روی درایو نوری خود کلیک راست کرده و سپس Update Driver را بزنید.

پاک کردن نرم افزار های درایو مجازی

یکی دیگر از راه های رفع مشکل نخواندن دی وی دی در لپ تاپ ، پاک کردن نرم افزار های درایو مجازی است. نرم افزار هایی مانند PowerISO و ISO Recorder یا مشابه آنان است. به Control Panel و سپس بخش Programs رفته و نرم افزار های درایو مجازی و ISO را پاک کنید و مجدد چک کنید که مشکل دی وی دی رام لپ تاپ حل شده یا خیر.

 

تاریخ ثبت:۹۸/۹/۱۲ نویسنده : وحید بازدید: ٢٣٠نفر
برای ارتباط با کارشناسان ما اپ را نصب کنید
دانلود برنامه