سلام به شما عزیزان و دنبال کنندگان سایت  امداد رایانه.

امروز  میخواهیم در مورد برنامه دات نِت فریم ورک صحبت کنیم و کاربرد آن رو در کامپیوترتون توضیح بدیم .

در وحله ی اول  باید بگم که یک فن آوری نرم افزاری  است  که در تمام نسخه های ویندوز مایکروسافت قابل اجراست و در سیستم عامل های دیگر همانند لینوکس و مکینتاش نیز وارد شده است.  بارها شاید دیده باشید برای نصب بعضی برنامه ها که بر پایه دات نت توسعه یافته اند با اخطار نصب دات نت فریمورک رو به رو شده باشید بدون وجود دات نت فریمورک بر روی سیستم قابل اجرا نبوده .

“دات نِت فریم ورک” یک فریم ورک یا چارچوب توسعه نرم افزاری است که توسط مایکروسافت به عنوان بزرگترین تولید کننده نرم افزار های کاربردی و سیستمی جهان تهیه و عرضه شده است. “دات نِت فریم ورک” به صورت اساسی برای سیستم عامل ویندوز مایکروسافت و توسعه نرم افزار های مختلف در این محیط طراحی گشته است.

علاوه بر اینها “دات نِت فریم ورک” ده ها هزار مجموعه کد را نیز با توسعه دهندگان به اشتراک می گذارد، و توسعه دهندگان را از باز طراحی و توسعه چند باره توابع کاربردی که باره ها در نرم افزار ها و پروژه های مختلف تکرار می شوند رها می سازد که این نیز به نوبه خود باعث کاهش مشقت های برنامه نویسی و کاهش بازه زمانی مورد نیاز برای توسعه نرم افزار ها می گردد. افزون بر آن این روند باعث ایجاد نامحسوس یک استاندارد مشترک ما بین برنامه های توسعه داده شده تحت “دات نِت فریم ورک” می گردد که آن هم مزایای خود را دارد.

دات نت فریم ورک هر ساله نسخه های مختلف و کاربردی تری به بازار عرضه میکنه و ورژن به ورژن این نرم افزار قدرتمند تر میشه .

لیست مهمترین انتشار های “دات نِت فریم ورک” و تاریخ عرضه آنها عبارتند از:

  • نسخه ۱٫۰ “دات نِت فریم ورک” در سال ۲۰۰۲ به همراه ویندوز XP و ویژوال استودیو دات نِت عرضه شد.
  • نسخه ۲٫۰ در سال ۲۰۰۵ به همراه ویژوال استودیو ۲۰۰۵ عرضه شد.
  • نسخه ۳٫۰ به همراه ویندوز ویستا در سال ۲۰۰۶ عرضه شد.
  • نسخه ۳٫۵ که به همراه ویژوال استودیو ۲۰۰۸ عرضه شد که برعکس روند دیگر “دات نِت فریم ورک” ها باید به صورت دستی نصب و راه اندازی می شد و به صورت اتوماتیک روی ویندوز ها نصب نبود.
  • نسخه ۴٫۰ در سال ۲۰۱۰ با ویژوال استودیو ۲۰۱۰ عرضه شد.
  • نسخه ۴٫۵ در سال ۲۰۱۲ همراه با ویندوز ۸ و ویژوال استدیو ۲۰۱۲ عرضه شد.
  • نسخه ۴٫۶٫۲ به عنوان جدید ترین نسخه رسمی آن در سال ۲۰۱۶ برای ویژوال استودیو ۲۰۱۵ و جدیدترین بیلد ویندوز ۱۰ عرضه گشته است .

تاریخ ثبت:۹۵/۱۱/۱۳ نویسنده : مجید بازدید: 876نفر
join instagram